پیام ها و بیانیه ها

سؤال از مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب درباره انتخابات دوم اسفند مجلس شورای اسلامی و پاسخ ایشان

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک حضرت آیت الله سید علی‌محمد دستغیب

نظر حضرت‌عالی نسبت به انتخابات امسال (دوم اسفند ۱۳۹۸) چیست؟

در مقدمه گفته می‌شود در مورد غالب افرادی که مورد تأیید شورای نگهبان هستند، نسبت به طرز فکر و تخصّص و دیدگاه‌های آنها یا ابداً اطّلاعی نداریم و یا اطّلاع ‌ما کم است. و در حقیقت  می‌توان گفت رأی ما یک‌ نوع تقلید از شورای نگهبان است؛ و ضمناً به‌نظر می‌رسد که منبع تأیید آقایان بزرگان سپاه پاسداران باشد. و در بین اکثر مردم این گفتگو است که مشاهده کردیم عده‌ای از نمایندگان مجلس قبل به‌عنوان اینکه التزام عملی به قانون اساسی (ولایت مطلقه فقیه) نداشتند، و مطالبی در مجلس گفتند که مورد پسند آقایان نبود ردّ صلاحیت گریدند. و قهراً این تعداد که تأیید شده‌اند باید افرادی باشند که هر چه مورد نظر بزرگواران باشد بگویند، و در حقیقت می‌خواهند یک دوره از مجلس حضرات بزرگان مذکور در آرامش به سر برند حال چه باید کرد، آیا باید در انتخابات شرکت کرد؟

 

سؤال از مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب درباره انتخابات دوم اسفند مجلس شورای اسلامی و پاسخ ایشان 1

بسمه تعالی 

ابتداءً عرض می‌شود: اینجانب در بیانیه‌های متعدّد و از جمله در سخنرانی‌هایی که در مجلس خبرگان ایراد کردم، این معنا را به شورای نگهبان متذکر گردیدم که آقایان عزیز شما می‌دانید که مرحوم حضرت امام خمینی بارها فرمودند که این انقلاب انقلاب مردمی است و آن را به نام «جمهوری اسلامی» نام گذاشتند یعنی مردم حق دارند بفهمند به چه کسی رأی می‌دهند، آنها که اسلام‌خواه هستند می‌خواهند افرادی در مجلس باشند که اضافه بر رعایت قوانین اسلامی به فکر خواسته‌های بحقّ آنان باشند و در جهات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ، دانشگاهی ، قضایی و روابط بین المللی آگاه باشند و بدانند این همه ثروت ایران کجا صرف می‌شود و مسائل دیگری که خود بهتر می‌دانید، بنابراین مجلس باید از افرادی تشکیل شود که به دنبال خواست مردم باشند، نه تقلیداً بلکه تحقیقاً چنین باشند. 

خدمت عزیزان عرض شد که نظارت استصوابی محدود شدن به عقیده و سلیقه آقایان می‌شود و قهراً همه باید مقلّد ایشان باشند. البته آقایان با‌تقوا، نماز شب‌خوان ان‌شاء‌الله، فقیه و عادل می‌باشند، امّا این‌ها مطلب دیگری است. در انتخابات، مردم و نظر آنها اساس است. البته قوای نظامی از جمله سپاه محترم‌اند، امّا ایشان نظر خاصّ خود را دارند و یک عده محدود از مردم‌اند، اضافه که ورود آنها در مسائل سیاسی صحیح نیست و نباید دخالت کنند.

عزیزان و بزرگواران شما ملاحظه کردید که در انتخابات ۸۸ که اصرار داشتید بر شخص خاصّی و آن جمعیت عظیم آمدند و از قرائن و نشانه‌ها معلوم بود که جناب مهندس میر‌حسین موسوی رأی بسیار بالایی داشت و طرف مقابل رأی مختصری، امّا بالأخره شخص خاصّ مورد نظر واقع شد و در آن مدت و پیش از آن چه اندازه خرابی‌ها و بدهکاری‌ها به‌بار آمد، و در وضع اقتصادی چه مقدار عقب رانده شد، و متأسفانه آقای موسوی و جناب حجه‌ الاسلام و المسلمین کروبی در حصر قرار گرفتند که تا به‌حال جرم ایشان واقعاً معلوم نشده و یک قضاوت اسلامی واقعی در عین حال مردمی برای ایشان برگزار نگردید. و بالأخره در سال ۹۲ مردم به میدان آمدند و باز هم رأی دادند و خواسته آنها عملی شد و حجه الاسلام والمسلمین آقای روحانی سعی کرد (به‌طوری‌که شنیده شده) بسیاری از خرابی‌ها را اصلاح کند. و در هر صورت، امّا جواب سؤال شما مردم عزیز و دوستداران محترم: 

باید بدانید حضور شما در انتخابات یک نوع رفراندوم است به این معنی که می‌گویید ما دوست‌دار جمهوری اسلامی ایران هستیم، ما هزاران شهید و جانباز دادیم و داریم، ما سختی‌ها کشیدیم و خواهیم کشید، ما از همه جهت می‌خواهیم مستقل باشیم، در عین حال تابع قانون اساسی هستیم. آمدن ما و شرکت در انتخابات در بعضی دوره‌ها فوائد بسیاری داشت. از جمله در انتخابات ریاست جمهوری حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی، دیدیم چه اندازه ایران در دنیا سربلند گردید، تمام کشورها چه احترامی برای ایشان به عنوان رئیس جمهور کشور جمهوری اسلامی ایران می‌گذاشتند و اقتصاد ایران که وضع خوبی نداشت رونق گرفت. همچنین در انتخابات۹۲ و ۹۶ شما آمدید و کاندیدای خود را معرّفی کردید، و بحمدالله تا مقدار زیادی نقائص برطرف شد، حالا هم بیایید و به هر کس که به‌نظرتان بهتر است و می‌تواند خواسته‌های شما را که بیان شد دنبال کند رأی بدهید. ناامیدی غلط است. در بین این آقایان، هستند افرادی که واقعیات را بیان می‌کنند. مجلس شورای اسلامی در رأس امور است عظمت آن در گرو آمدن مردم است. امروز دنیا به‌خصوص دنیای غرب به آمدن شما در کنار صندوق‌های رأی نظر انداخته تا سیاست خود را بر حسب آن رقم بزند.

آری بیایید و رأی دهید، و اسم افراد مناسب این امر خطیر را بنویسید.

امیدواریم که شورای محترم نگهبان از رأی مردم حفاظت کند، و خدای ناکرده در اثر بعضی شایعات موجب تصمیم حضرات در لغو بعضی صندوق‌ها نشود. و امیدواریم نظرات اکثریت مردم را در تصمیم‌های آینده در نظر داشته باشد. همانطور که بارها صداقت و رفاقت و چه بسا مظلومیت مردم ایران اسلامی عزیز را ملاحظه فرمودید.

عزیزان حضور چشمگیر شما در انتخابات مجلس شورای اسلامی موجب امنیت قطعی میهن اسلامی ما در چهار سال آینده خواهد بود ان‌شاء‌الله.

به امید ایرانی اسلامی و سربلند در دنیا و مردمی مفتخر به محبت پروردگار و دوستان او در آخرت.

سید علی محمد دستغیب   ٩٨/١١/٢٧

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است